PSYCHOLOGICKÉ TESTY

Všechny odstíny tohoto spektra vidí jen 25% lidí

Written by admin

Barevné vnímání se u mnoha z nás značně odlišuje. Receptory barevného vidění oka jsou tzv. čípky a na jejich množství záleží, kolik barev spektra rozlišujete. 

Uvádíme text profesorky Diany Dervalové. Můžete z něj odvodit, jaký svět vidíte a jaký ho vidí jiní lidé.

Zkuste spočítat, kolik odstínů má toto spektrum

spektr-big

Méně než 20: Vaše vidění je dichromatické, což znamená, že máte jen 2 typy čípků. „Ale nic si z toho nedělejte, jste v dobré společnosti, vždyť psi jsou taky dichromaty“, žertuje profesorka. Je možné, že nejčastěji nosíte černé, béžové nebo šedé oblečení. 25% obyvatel Země je dichromatických.

Mezi 20 a 33: Máte k dispozici trichromatické vidění, máte tedy 3 typy čípků (dobře rozlišujete odstíny fialové, šedé, zelené a červené barvy). To je bezvadné, vždyť do této kategorie spadá polovina obyvatel Země!

Nastartuj svůj rok 2021 – Online maraton pro aktivní vstup do Nového roku.


Mezi 33 a 39: Oho! Jste tetrachromat! Jste jako včely, máte 4 druhy čípků a vnímáte většinu barev spektra. Nejspíš vás dráždí žlutá a asi ji nebudete mít v šatníku.

Více než 39: Zkuste si test zdělat znovu, je tam jen 39 odstínů a na monitoru (na rozdíl od papírové verze testu) je jich dobře pozorovatelných jen 35.

Kolik odstínů napočítali vaši přátelé? Srovnejte si výsledky. Možná se celý život stýkáte s tetrachromatem a netušíte, že je to docela unikát!

Nastartuj svůj rok 2021 – Online maraton pro aktivní vstup do Nového roku.

About the author

admin

Leave a Comment