VZTAHY

Skutečná láska je volba

Written by admin
skutecna-laska-je-volba

Může se spontánní cit změnit ve skutečnou, zralou lásku? Bloger Seth Adam Smith napsal svůj článek poté, co se nejprve zklamal ve svých citech k partnerce a pak si uvědomil, co to ve skutečnosti znamená milovat.

Se ženou jsme se znali ze školy, ale chodit spolu jsme začali až později. Uběhlo jen několik týdnů a věděli jsme, že jsme do sebe bláznivě zamilovaní a chceme se vzít.

Já jsem byl jednoznačně a nadšeně pro. Dokonce jsem navrhoval, ať jedem do Vegas, kde by nás oddali beze všech odkladů. Opravdu! Nicméně Kim byla naladěna více pragmaticky. Potřebovala čas, aby všechno naplánovala. Cítil jsem se tenkrát, jako by ze mě vypumpovali všechen vzduch. „Jsme úplně jiní“, řekl jsem. „Ty chceš všechno popořadě a já mám rád spontánnost“.

Kim vykulila oči: „Spontánnost!? Já umím být spontánní!“ vyrazila ze sebe, „To ještě uvidíš. Akorát si nejdřív potřebuju ujasnit kdy, v jakou dobu mám být spontánní, abych to vložila do organizéru…“

Díval jsem se na ni s velkými rozpaky. Ale říkala to úplně vážně! Kim zřejmě vůbec nechápala, co znamená slovo „spontánní“. Může to vypadat jako vtip, ale čím víc dneska přemýšlím nad touhle rozmluvou, tím víc si uvědomuju, že to nejkrásnější na lásce je, když se rozhoduješ – když volíš, koho milovat.

V jaké etapě transformace se momentálně nacházíte a jak přejít na další životní úroveň. Video z programu “Průvodce těžkými časy” ZDARMA >>>

Když se červánky rozptýlí, zjistíte, že jste si vzali člověka stejně nedokonalého, jako jste vy sami.

Kdosi prohlásil, že milovat znamená být někomu bezpodmínečně oddán, i když známe všechny jeho nedostatky. Je to pravda.

Když se červánky rozptýlí a svatební den se stane pouhou vzpomínkou, zjišťujete, že jste si vzali člověka stejně nedokonalého, jako jste vy sami. A také on samozřejmě zjišťuje, že i vy máte svá slabá místa, své podivnůstky a chyby.

Tehdy si začnete uvědomovat, že skutečná láska není euforický, živelný cit. Je to vědomá volba. Vždyť se zavazujete někoho milovat v radosti i smutku, v chudobě i bohatství, ve zdraví i nemoci. To nejsou prázdná slova!

Samozřejmě, že člověk si nevybere, ke komu pocítí sympatii a kdo ho bude přitahovat. Určitě však si může zvolit, koho bude milovat a s kým, což je ještě důležitější, půjde životem.

Soudobá společnost věnuje citům mnoho pozornosti. Máme prý naslouchat hlasu srdce a řídit se jím. Prvotní city však rychle míjí. Láska naproti tomu je jako jasná hvězda. Vždycky, za všech životních bouří, nám osvětluje cestu. Pokaždé, když jsme zničeni a nevíme si rady, hledáme sílu a útěchu v lásce k tomu, koho jsme si vyvolili.

Nemůžeme z lodi zběhnout pokaždé, když se na obzoru začnou sbírat mračna. Skutečná láska na počasí nezávisí.

V životě je i tak dost spontánního a živelného: nezdary, zklamání, ztráty zaměstnání, nemoci a řada dalších problémů. Nemůžeme z lodi zběhnout pokaždé, když se na obzoru začnou sbírat mračna. Skutečná láska na počasí nezávisí.

Když bylo mojí babičce přes padesát, zjistili u ní roztroušenou sklerózu. Je to nemoc, která ničí nervový systém. Během několika let babička přestala chodit a byla upoutána na invalidní vozík. Dědeček byl náčelníkem policie. Kvůli babičce odešel do předčasného důchodu, aby se o ni mohl starat. Pomáhal jí úplně ve všem. Uklízel v domě, chodil s ní na kontroly, koupal ji.

Jednou v rozmluvě s mou maminkou děda řekl: „Je mi jí líto, když ji tak vidím. Když jsme se brali, myslel jsem si, že všechno půjde jako po másle. A dlouho šlo. Vůbec jsem si nedokázal představit, že přijde doba, kdy jí každý den budu měnit cévku. A vidíš, dělám to a nevadí mi to, protože ji miluju“.

Láska je něco víc, než náhle vzplanuvší cit, který ti dá křídla. Skutečná láska není vždycky jen milá, příjemná a vonící květinami. Ve většině případů vypadá docela jinak. Má vykasané rukávy, ušpiněné ruce a zpocené čelo.

Láska sama o sobě žít nebude. Vždycky v tom je vaše úsilí. Sama o sobě také neodchází – je v tom vaše volba.

Skutečná láska po nás žádá těžké věci. Odpouštět jeden druhému, utěšovat se v zármutku, dodávat ducha v těžkých chvílích, přijímat odpovědnost. Skutečná láska není nic snadného. Vůbec se nepodobá tomu, co cítíme ve svatební den. Je to však cit mnohem silnější a mnohem krásnější.

Nedávno jsem někde narazil na tenhle citát: „Láska nepřichází na vaše přání, přichází pouze náhodou. A sama o sobě láska žít nebude. Vždycky v tom je vaše úsilí. Sama o sobě také neodchází – je v tom vaše volba“.

Pokaždé, když máme se ženou nějaké problémy, snažíme se volit lásku. Nejsme ani jeden zdaleka dokonalí, ale láska, která mezi námi panuje, je skutečnější, než všechny naše sny o ní. Ať nás čekají jaké chtějí bouře, hodlám dál svou ženu milovat.

Jestliže někoho skutečně milujete a on miluje vás, berte to vážně a buďte připraveni k tvrdé práci. Zároveň můžete počítat s tím, že plody vašeho úsilí budou ty nejsladší v životě.

About the author

admin

Leave a Comment