PSYCHOLOGICKÉ TESTY

Deset mandal: aby se život rozzářil

Written by admin
10-mandal-aby-zivot

Meditace s mandalou, budhistickým sakrálním symbolem, nám pomáhá lépe porozumět sami sobě, uvolnit se a pocítit příliv sil. Vytiskněte si mandaly, které se vám líbí, vezměte pastelky a vydejte se na cestu plnou míru a tvorby!

I ten, kdo nikdy meditovat nezkoušel, si s tímto cvičením, které ze všeho nejvíc připomíná dobře známou zábavu z dětství, snadno poradí. Zkuste si připomenout to dětské potěšení. Vyberte si nějaké pěkné barvičky, usaďte se pohodlně na útulném světlém místě, kde se budete dobře cítit a začněte tvořit.

Vybarvování mandal pomáhá nalézt klid a získat přístup k vnitřním energetickým zdrojům. Nemusíte se pouštět do všech najednou. Vyberte si nejdřív tu, která se vám líbí nejvíc.

Stáhnout mandaly v PDF

Mandala 1: «Jak se cítit lépe?»

mandala1

Tato mandala vám pomůže zjistit, co potřebujete, abyste se cítili lépe emocionálně i fyzicky. Vyberte si nejprve jednu určitou barvu. A bez přemýšlení jí vybarvěte ty části mandaly, k nimž se podle vás hodí. Nejdůležitější při tomto jednoduchém meditačním cvičení je řídit se svým vnitřním hlasem. Nemyslete na pěkný konečný výsledek ani na to, zda se barvy k sobě hodí. Všechno dělejte spontánně. Až barvení dokončíte, pohlédněte na mandalu a pak si zapište první tři slova, která vás při tom pohledu napadla. Zamyslete se nad jejich smyslem a vztahem k počáteční otázce, na kterou vám má mandala odpovědět: co potřebujete, abyste se cítili lépe.

Mandala 2: «Jakou barvu má můj dech?»

mandala2

Jen málokdy se zamýšlíme nad tím, jak dýcháme. A ještě vzácněji děláme dechová cvičení. Pojďte to zkusit hned teď! Uvolněte se, prohlédněte si pozorně mandalu a vyberte barvu symbolizující vaše dýchání. Vybarvěte jí ústřední kruh. Soustřeďujte se při tom na svůj dech. Uvědomujte si, že dýcháte a jak dýcháte. Potom jeden po druhém vybarvěte paprsky mandaly. Vyberte si pro to takovou či takové barvy, které podle vašeho pocitu pomohou vaše dýchání „aktivizovat“, aby bylo pomalé, hluboké a klidné. Po dobarvení mandaly budete v kontaktu se svou vlastní hlubinnou životní energií. Využijte ji!

Mandala 3: «Jak najít sám sebe?»

mandala3

Zvolte pastelku, jejíž barva se vám líbí nejvíc ze všech. Vybarvěte jí ústřední kruh. Jinou barvou zdůrazněte ty části mandaly, které vám připadají nejkrásnější. Volte intuitivně, nepromýšlejte svou volbu. Projeďte tužkou paprsky hvězdy jako byste šli bludištěm. Podívejte se na barevnou stopu, kterou jste tak vytvořili. A zeptejte se sami sebe: „Co mi ta cesta připomíná?“ Zapište si tři slova, slovní spojení nebo věty, které vás při hledání odpovědi napadly. Pár minut se nad nimi zamyslete.


Mandala 4: «V jakém energetickém stavu dnes jsem?»

mandala4

Nechte barvy, aby si s vámi promluvily! Svěřte se vlastní intuici a tuto mandalu vybarvěte tak, jak vás napadne. Zvolené barvy vám pomohou určit stav vaší energie. Podívejte se na vybarvený obrázek a zapište si první tři slova, která vás při tom pohledu napadnou. Pět minut meditujte nad jejich vztahem k otázce „V jakém energetickém stavu dnes jsem?“ Množství teplých tónů energii rozdává, studené tóny ji paralyzují. Nezapomeňte také na to, že mandala vám ukazuje stav v dané chvíli. Zítra vám může vyjít úplně jinak.

Mandala 5: «Jaké jsou moje tři nejlepší rysy?»

mandala5

Tato krásná mandala vám pomůže zjistit, co se vám na sobě samém zamlouvá nejvíc. Které tři povahové rysy vás podle vašeho mínění dělají šťastnými? Napište je pod mandalu. (Třeba ušlechtilost, vděčnost, čestnost, laskavost, kreativita… atp.) Vyberte si tři oblíbené barvy. Každá bude symbolyzovat jednu vlastnost. Vybarvěte jimi mandalu. Až obrázek dokončíte, dobře si ho prohlédněte. Podívejte se na každou z barev symbolizujících jeden z vašich oblíbených povahových rysů zvlášť. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké pocity ve vás každý z nich probouzí.

Mandala 6: «Kde uvnitř sebe najít klid?»

mandala6

Zvolte si barvu symbolizující vám vnitřní klid. Vybarvěte jí všechny ústřední kruhy složených obrazců, z nichž některé jsou i propleteny. Jinou tužkou pak důkladně jeden po druhém vybarvěte všechny vnější kruhy. Nepřemýšlejte, jděte cestou okamžité inspirace. Zadívejte se na hotovou mandalu. Snažte si vybavit tři okamžiky při vybarvování obrazců, kdy jste přes všechnu jejich složitost a propletenost zůstali překvapivě klidní . Ty tři vzpomínky si zapište.

Mandala 7: «Co mé energii brání volně proudit?»

mandala7

Mandalu vybarvujte směrem od středu. Ptejte se přitom: „Co brání hladkému proudění mé energie?“ Vybarvenou mandalu si několik minut pozorně prohlížejte. Pokojně, v míru. Nechte svou mysl, ať si v ní myšlenky plynou, ať přicházejí a odcházejí jako oblaka na obloze. A teď se soustřeďte na to, jaké barvy jste použili. Studené odstíny (zelená, modrá, fialová) nebo teplé (červená, oranžová, žlutá)? Ty první energetické kanály „zavírají“, druhé je „otevírají“. Dívejte se pozorně, kam jste kterou barvu umístili. Pokuste si vybavit, jaké emoce, jaké představy jste zakoušeli ve chvílích, kdy jste pastelku té či oné barvy použili. Zapište si, na co si vzpomenete.


Mandala 8: «Jak posílit svou energii?»

mandala8

Začněte středovým „kvítkem“ této mandaly, pečlivě vybarvěte jeho lístečky třemi barvami, které vám přijdou pod ruku. K vybarvení lístků ostatních „květů“ barvy vyměňte – vyberte takové, které podle vašeho názoru budou doplňovat a „aktivizovat“ první tři barvy. Potom si zvolte další barvu k vybarvení středů všech květů. Dýchejte pomalu, dívejte se na obrázek a zapište si první tři slova, která vás při tom napadnou. V klidu nad nimi přemýšlejte.

Mandala 9: «Jak vyvážit své emoce?»

mandala9

Stanovte si tři emoce, které vám zvláště vadí. (Například strach, hněv, závist…) Napište je pod mandalu. Pak vyberte tři barvy, které budou tyto emoce symbolizovat. A podle své intuice těmito barvami vybarvěte listy v mandale. Jinou barvou pak vybarvěte větvičky a pozadí mandaly. Uvolněte se, na minutu zavřete oči. Potom se podívejte na obrázek. Zapište si pod mandalu své pocity.

Mandala 10: «Aktivizuji a harmonizuji svou energii.»

mandala10

Pár minut tuto mandalu pozorujte. Začněte vybarvovat od středového kruhu nějakou svou oblíbenou barvou. Potom vyberte pastelky všech sedmi barev duhy (červenou, oranžovou žlutou, zelenou,blankytnou, modrou, fialovou). Podle svých vlastních pocitů a nutkání vybarvěte každou z lidských postav jednou z těchto barev. Na závěr vybarvěte orámování mandaly jakoukoli barvou, která se vám líbí nebo která obrázek podle vašeho názoru v nejvyšší míře harmonicky doplní. Toto cvičení aktivizuje a harmonizuje energii. Zapište si, co jste cítili po dokončení obrázku.

Olga Muradová

About the author

admin

Leave a Comment